Radca prawny, a adwokat - czym się różni adwokat od radcy prawnego?

Wobec licznych pytań Klientów, na czym polega różnica między adwokatem a radcą prawnym oraz omyłkowego nazywania radców prawnych adwokatami i vice versa, poniżej przedstawiam różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami.

Na wstępie należy zaznaczyć, że zarówno adwokat jak i radca prawny zajmuje się świadczeniem pomocy prawnej, a w szczególności udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy:

  1. Czynności zawodowe adwokata w świetle ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz.U.2020.1651 t.j. z dnia 2020.09.25): Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. (art. 4 ust. 1 ustawy Prawo o adwokaturze);
  2. Wykonywanie zawodu radcy prawnego w świetle ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U.2020.75 t.j. z dnia 2020.01.16): Świadczenie pomocy prawnej przez radcę prawnego polega w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy. (art. 6 ust. 1 ustawy o radcach prawnych)

Jak wynika z powyższego radca prawny i adwokat mają takie same kompetencje zawodowe. Należy podkreślić, że radca prawny może być obrońcą w sprawach karnych oraz reprezentować Klientów przed sądami i urzędami w każdym postępowaniu (m. in. postępowaniu karnym, postępowaniu cywilnym, postępowaniu administracyjnym, postępowaniu z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego etc.)

W obecnym stanie prawnym pomiędzy adwokatem, a radcą prawnym istnieją jedynie dwie różnice:

  1. Kolor żabotu - adwokat nosi togę zielonym kolorem żabotu, natomiast radca prawny nosi togę z kolorem niebieskim;
  2. Radca prawny może wykonywać zawód na podstawie stosunku pracy, natomiast adwokat nie posiada takiej możliwości.

Przy wyborze profesjonalnego pełnomocnika w osobie radcy prawnego czy adwokata nie należy zatem kierować się nazwą wolnego zawodu prawniczego, lecz rekomendacjami ze strony poprzednich Klientów danego pełnomocnika oraz posiadanym przez nią/niego doświadczeniu w sprawach, które ma się zamiar powierzyć do prowadzenia.

Dlaczego warto mnie wybrać?

Jestem rzetelny

stawiam
na skuteczność

jestem staranny

Każdą sprawę
traktuję indywidualnie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.